Materinski, očetovski in staševski dopust

Materinski dopust

Materinski dopust je namenjen pripravi na porod, negi in varstvu otroka takoj po porodu ter zaščiti materinega zdravja ob rojstvu otroka in po njem. Materinski dopust se praviloma prične 28 dni pred predvidenim datumom poroda in traja 105 dni. Po materinskem dopustu nastopi starševski dopust, ki traja nadaljnjih 260 dni.

Uveljavljanje in trajanje materinskega dopusta

Materinski dopust traja 105 dni. Mati nastopi materinski dopust 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog.

Materinski dopust se izrabi v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela.

Največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda se oglasite na vašem centru za socialno delo, kjer vas bodo seznanili z nadaljnjimi postopki in pravicami.

Če ste zaposleni, morate svojega delodajalca pisno obvestiti o nastopu materinskega dopusta vsaj 30 dni pred nastopom dopusta. Če delodajalca niste obvestili do rojstva otroka, morate to storiti v treh dneh po rojstvu oziroma mora to storiti vaš sorodnik.

Če na dan poroda še niste nastopili materinskega dopusta, se ta samodejno začne z dnem rojstva otroka, neizrabljenega dela pa ne morete izrabiti po otrokovem rojstvu.

Materinski dopust uveljavljate na centru za socialno delo, kjer imate prijavljeno stalno prebivališče. Pri tem morate biti pozorni, da se:

  • največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda se oglasite na vašem centru za socialno delo, kjer vas bodo seznanili z vsemi nadaljnjimi postopki in pravicami v zvezi z zavarovanjem za starševsko varstvo,
  • najkasneje 30 dni pred predvidenim nastopom materinskega dopusta o tem obvestite vašega delodajalca,
  • če rodite otroka, preden ste o izrabi materinskega dopusta obvestili delodajalca, je to treba storiti v treh dneh po rojstvu otroka, razen če vam zdravstveno stanje tega ne dopušča; v tem primeru naj obvesti delodajalca kateri od vaših sorodnikov oziroma zaprosite za pomoč zdravstveno službo,
  • če kot bodoča mati sklepate delovno razmerje 58 dni ali manj pred predvidenim datumom poroda, morate delodajalca obvestiti o nastopu materinskega dopusta ob sklenitvi delovnega razmerja.

Očetovski dopust

Očetovski dopust je namenjen očetom, da bi že v najnežnejši dobi otroka skupaj z mamo sodelovali pri negi in varstvu otroka.

Uveljavljanje in trajanje očetovskega dopusta

Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 15 koledarskih dni, za katere država zagotavlja očetovsko nadomestilo.

Oče izrabi 15 koledarskih dni do tretjega meseca starosti otroka.

Ob rojstvu dveh ali več hkrati živorojenih otrok se očetovski dopust za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša za dodatnih deset dni. Očetovski dopust se za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša tudi ob posvojitvi ali namestitvi z namenom posvojitve ali podelitvi starševske skrbi sorodniku dveh ali več hkrati živorojenih otrok ali dveh ali več različno starih otrok do osmega leta starosti najstarejšega otroka.

Do očetovskega dopusta so upravičene tudi druge osebe, ki dejansko negujejo in varujejo otroka po njegovem rojstvu (druga oseba ter materin zakonec, zunajzakonski partner ali partnerka registrirane istospolne partnerske skupnosti ter zakonec, zunajzakonski partner ali partner registrirane istospolne partnerske skupnosti osebe, ki koristi materinski dopust).

Očetovski dopust se uveljavlja na centru za socialno delo, kjer ima mati prijavljeno stalno prebivališče. Očetovski dopust se uveljavlja po rojstvu otroka, pravica se prizna z dnem vložitve vloge.

Starševski dopust

Starševski dopust je namenjen nadaljnji negi in varstvu otroka takoj po poteku materinskega dopusta. Starševski dopust traja 160 koledarskih dni za vsakega od staršev. Koristi ga lahko eden od staršev otroka, oba starša, pod določenimi pogoji pa tudi druga oseba.

Uveljavljanje in trajanje starševskega dopusta

Pravico do starševskega dopusta uveljavljate na centru za socialno delo hkrati z uveljavljanjem pravice do materinskega dopusta oziroma do očetovskega dopusta. Neprenosljiv del starševskega dopusta v trajanju največ 60 koledarskih dni se lahko uveljavlja kadarkoli do nastopa dopusta.

Starševski dopust lahko koristi eden od staršev otroka, lahko pa za istega otroka tudi oba starša. Starša se o izrabi starševskega dopusta pisno dogovorita najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta.

V dogovoru natančno določita obdobje in način izrabe dopusta. Dogovor skupaj z vlogo za uveljavitev pravice do starševskega dopusta predložita centru za socialno delo in z njim seznanita delodajalca. Če se starša ne moreta dogovoriti, kdo bo koristil pravico do starševskega dopusta, odloči o tem center za socialno delo.

Vsak od staršev uveljavlja pravico do starševskega dopusta s samostojno vlogo. Vlogi priloži dogovor staršev in delodajalcev.

Mati lahko izrabi 260 koledarskih dni starševskega dopusta, če oče nanjo prenese vseh 100 koledarskih dni starševskega dopusta. Oče prav tako lahko izrabi največ 260 koledarskih dni, če mati nanj prenese 100 koledarskih dni starševskega dopusta 60 koledarskih dni starševskega dopusta je neprenosljivih za vsakega od staršev Neprenosljiv del straševskega dopusta se lahko izrabi najkasneje do osmega leta starosti otroka, največ dvakrat letno po najmanj 15 koledarskih dni.

Podaljšanje dopusta

Dopust se lahko podaljša:

  • ob rojstvu dvojčkov za dodatnih 90 dni,
  • ob rojstvu več otrok se starševski dopust podaljša za vsakega nadaljnjega otroka za dodatnih 90 dni,
  • ob rojstvu nedonošenčka – za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša od 260 dni,
  • ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo – starševski dopust se podaljša za dodatnih 90 dni (na podlagi mnenja pristojne zdravniške komisije),
  • ob rojstvu otroka, če starša varujeta in vzgajata najmanj še dva otroka do končanega prvega razreda osnovne šole – starševski dopust se podaljša za 30 dni, za tri otroke za 60 dni ter za štiri ali več otrok za 90 dni.

Podaljšanje dopusta je treba uveljavljati že z vlogo za uveljavitev pravice do starševskega dopusta.

Pravica posvojiteljev in rejnikov do starševskega dopusta

Posvojitelj ali oseba, ki ji je otrok nameščen z namenom posvojitve, ali otrokov sorodnik, ki mu je podeljena starševska skrb v skladu s predpisom, ki ureja družinska razmerja, ima pravico do starševskega dopusta do osmega leta starosti otroka, v istem obsegu in trajanju kot starša. Nastopi ga najpozneje 15 dni po namestitvi otroka z namenom posvojitve ali izvedeni posvojitvi ali podelitvi starševske skrbi sorodniku.

Posvojitelj ali oseba, ki ji je otrok nameščen z namenom posvojitve, ali otrokov sorodnik, ki mu je podeljena starševska skrb v skladu s predpisom, ki ureja družinska razmerja, ima za otroka, ki je že dopolnil osem let starosti in je mlajši od 15 let, pravico do starševskega dopusta v trajanju 30 dni. Nastopi ga najpozneje 15 dni po po namestitvi otroka z namenom posvojitve ali izvedeni posvojitvi ali podelitvi starševske skrbi sorodniku.

Pravice do starševskega dopusta nima oseba, ki posvoji otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja.

Rejnik, ki mu je v rejništvo nameščen otrok, ki še ni dopolnil osem let starostiima pravico do starševskega dopusta v trajanju 30 dni. Nastopi ga najpozneje 15 dni po namestitvi otroka v rejništvo.

Naknadni starševski dopust

V primeru, da se ugotovi motnja v telesnem ali duševnem razvoju otroka ali dolgotrajna hujša bolezen otroka po uveljavljanju pravice do starševskega dopusta, otrok pa še ni dopolnil starosti 18 mesecev, ima eden od staršev pravico do 90 dni dopusta za nego in varstvo od dneva priznanja pravice. V tem primeru je potrebno vlogo oddati najkasneje do 18. meseca starosti otroka.

Kontakt

logo 272x90

Sem mama, partnerka in poslovna ženska, ki obožuje visoke pete. V prostem času rada preberem dobro knjigo, pišem in ustvarjam. Družbo nam dela mala bela kepica, nemški špic LORD.