Zakaj Moški Težje Prenesejo Prehlad?

Prehlad je pogosta bolezen, s katero se skoraj vsakdo sreča večkrat v življenju. A zanimivo je, da mnogi pravijo, da moški prehlad prenašajo težje kot ženske. Ta fenomen se je celo uveljavil kot t. i. “moški prehlad”, za katerega velja stereotip, da se moški počutijo, kot da jih je prizadela zelo huda bolezen, četudi imajo le blažje simptome prehlada. Pa vendar, je res nekaj na tem? Raziskave in študije kažejo, da bi lahko bili na delu resnični fiziološki in psihološki razlogi, zaradi katerih moški morda resnično prehlad doživljajo drugače in morda intenzivneje.

1. Hormonski Vpliv: Kako Estrogen Krepi Imunski Sistem

Ena izmed glavnih teorij, ki pojasnjuje razlike v doživljanju prehlada med moškimi in ženskami, je povezana s hormoni. Ženske imajo višjo raven estrogena, hormona, ki je znan po tem, da lahko podpira imunski sistem in pomaga pri boju proti virusom. Raziskave so pokazale, da estrogen prispeva k hitrejšemu odzivu imunskega sistema na okužbe, kot so prehlad ali gripa. Moški, po drugi strani, imajo nižjo raven estrogena in več testosterona, kar naj bi bilo povezano s šibkejšim imunskim odzivom.

Raziskava, objavljena v znanstveni reviji American Journal of Physiology, je pokazala, da estrogen dejansko zavira širjenje virusov v telesu, kar pomeni, da se žensko telo lahko hitreje in učinkoviteje brani pred okužbami. To lahko pomeni, da ženske lažje prenašajo simptome in si tudi hitreje opomorejo.

2. Imunski Odziv: Razlike v Biološkem Odzivu na Okužbe

Številne študije so pokazale, da imajo moški pogosto manj učinkovit imunski sistem kot ženske. Raziskovalci domnevajo, da je narava ženskega imunskega sistema zasnovana tako, da je bolj odporna proti okužbam, saj so ženske tekom evolucije morale zagotavljati boljše varovanje zdravja za vzgojo potomcev. Pri moških se lahko zaradi manjšega imunskega odziva simptomi pojavijo intenzivneje ali trajajo dlje, kar vodi do bolj neprijetne izkušnje prehlada.

Zanimivo je, da so pri poskusih z živalmi odkrili, da so samci sesalcev pogosto bolj dovzetni za infekcijske bolezni kot samice, kar pomeni, da bi ta razlika lahko bila globoko zakoreninjena v biologiji in ni zgolj družbeno pogojena.

3. Socialna Pričakovanja in Percepcija Bolečine

Poleg bioloških dejavnikov so pomembni tudi socialni in psihološki vidiki, ki igrajo vlogo pri tem, kako doživljamo bolezen. Družbena pričakovanja pogosto narekujejo, da morajo biti moški močni in neustrašni. Vendar pa, ko pride do bolezni, morda moški nimajo enake izkušenosti ali tolerance za izražanje nelagodja, saj so lahko manj navajeni na izražanje svojih občutkov in šibkosti.

Ker je doživljanje bolečine in nelagodja zelo subjektivno, lahko družbene norme vplivajo na to, kako posameznik doživlja bolezen. Nekateri moški lahko doživljajo prehlad kot bolj intenzivno bolezen zaradi družbenega pritiska, ki jim otežuje izražanje nelagodja v vsakodnevnem življenju, medtem ko jim bolezen ponudi priložnost, da pokažejo svoje počutje brez sodbe.

4. Psihološki Dejavniki: Kako Moški Percepcija Vpliva na Doživljanje Prehlada

Psihološki dejavniki igrajo pomembno vlogo pri dojemanju bolečine in nelagodja. Nekateri psihologi so poudarili, da moški, ki morda niso navajeni izražati svojih čustev in občutkov, bolezen doživljajo kot priložnost za izražanje, saj bolezen pogosto omogoča “družbeno sprejemljivo” ranljivost. Med boleznijo se lahko počutijo bolj upravičene, da se pritožujejo nad svojimi simptomi, kar lahko vpliva na to, kako sami dojemajo resnost prehlada.

Poleg tega lahko v družbi prevladujoče šale in stereotipi o “moškem prehladu” dejansko okrepijo ta občutek. Če se moški zaveda teh stereotipov, lahko to vpliva na njegovo izkušnjo bolezni, bodisi zaradi sramu ali pa občutka, da naj bi doživljal prehlad bolj intenzivno.

5. Evolucijska Perspektiva: Ali Imunska Odpornost Razlikuje Po Spolu?

Nekateri znanstveniki menijo, da so razlike v imunskem odzivu med spoloma evolucijsko pogojene. Med evolucijo so imele ženske pomembno vlogo pri vzgoji otrok, kar je zahtevalo stabilen imunski sistem. Moški so bili zaradi različnih vlog v naravi manj izpostavljeni dolgotrajnim skrbem za potomce in so razvili drugačne imunološke odzive.

Čeprav je to zgolj teorija, lahko pojasni, zakaj je imunski odziv med spoloma različen in zakaj moški morda doživljajo več nelagodja ob blažjih okužbah, kot je prehlad.

vir: https://www.bmj.com/content/359/bmj.j5560

https://www.health.harvard.edu/blog/man-flu-really-thing-2018010413033

 

Kontakt

logo 272x90

Sem mama, partnerka in poslovna ženska, ki obožuje visoke pete. V prostem času rada preberem dobro knjigo, pišem in ustvarjam. Družbo nam dela mala bela kepica, nemški špic LORD.